گزارش خبرگزاری ایسنا از انتخابات کانون صنفی

خبرگزاری ایسنا مرکز خوزستان در خبری به انتخابات کانون صنفی اساتید چمران پرداخت:

«اولین دوره انتخابات شورای مرکزی کانون صنفی اعضای هیأت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز شب گذشته 18 آبان‌ماه، با حضور اعضای هیأت‌مؤسس و 157 عضو هیأت‌علمی در آمفی‌تئاتر دانشکده روانشناسی و علوم‌تربیتی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، کانون صنفی اعضای هیأت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز مطابق با آنچه در اساسنامه آن آمده است، به منظور ایجاد فضایی جهت ارتباط، هم‌اندیشی، مشارکت و استفاده بهینه از نظرات اعضای هیأت‌علمی این دانشگاه در راستای اهداف علمی، فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و حفط کرامت و حقوق مادی و معنوی دانشگاهیان تشکیل می‌شود.

همچنین مطابق ماده 3 اساسنامه آن، کانون تابعیت جمهوری اسلامی دارد و مستقل و غیر سیاسی بوده و به هیچ سازمان و حزبی وابستگی تشکیلاتی ندارد.

جلسه اولیه تأسیس کانون صنفی اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز با حضور حدود 300 عضو هیأت‌علمی متقاضی تشکیل این شورا، 2 هفته پیش برگزار و طی آن 10 نفر به‌عنوان اعضای هیأت مؤسس انتخاب و به دانشگاه معرفی شدند.

پیرو موافقت دانشگاه با تشکیل این کانون، اساسنامه و آیین‌نامه آن با حضور اعضای هیأت‌مؤسس تدوین و در مجمع عمومی تصویب شد؛ مطابق اساسنامه، هدف محوری کانون، تعالی نظام علمی دانشگاه است که با توجه به قانون اساسی، معیارهای تعیین‌شده در اسناد بالا دستی، روحیه کار جمعی و ایجاد انگیزه و عزم لازم برای تحقق اهداف علمی، فرهنگی و اجتماعی و حفظ کرامت و حقوق اعضای هیأت‌علمی، وظایف آن تعریف شده است.

“تلاش جهت تبیین و ارتقاء جایگاه اعضای هیأت‌علمی”، “تلاش جهت ارتقا، حفظ و دفاع از حقوق مادی‌رفاهی، معنوی، و عزت و کرامت انسانی اعضای هیأت‌علمی دانشگاه”، “تلاش جهت تقویت فضای تعامل با نظام علمی‌تحقیقاتی کشور”، “ارتباط با دانشمندان و محققین دانشگاهی به منظور جلب و به‌کارگیری آنان در راستای اهداف کانون”، “تلاش جهت افزایش اختیارات دانشگاه در امور تخصصی مربوط به خود”، “تلاش جهت جلب مشارکت اعضای هیأت‌علمی در پیشبرد امور دانشگاه”، “ارزیابی، نقد و ارایه پیشنهاد در خصوص سیاست‌ها، برنامه‌ها، طرح‌ها و لوایح مرتبط با دانشگاه”، “ارایه نظرات کارشناسی در خصوص مسائل اجتماعی، فرهنگی، علمی، پژوهشی و فناوری دانشگاه” و “دفاع از حاکمیت ارزش‌های اصیل اسلامی، اخلاق‌مداری، خردورزی و آزادی‌های مصرح در قانون اساسی در دانشگاه”، به‌عنوان وظایف کانون تعیین شده است.

در انتخابات شورای مرکزی این کانون، 24 عضو هیأت‌علمی به‌عنوان کاندیدا به معرفی برنامه‌های خود پرداختند و پس از رأی‌گیری از 157 عضو حاضر، بر اساس کسب اکثریت نسبی آراء 7 نفر به‌عنوان عضو اصلی و 2 نفر عضو علی‌البدل شورای مرکزی، همچنین یک نفر به‌عنوان بازرس اصلی و یک نفر به‌عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب شدند.

دکتر حسین الهام‌پور عضو و نماینده هیأت‌مؤسس کانون صنفی اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز، در حاشیه برگزاری این مراسم، به خبرنگار ایسنا گفت: مقدمات تشکیل این انجمن از 4 ماه پیش انجام شده و بر اساس تقاضای حدود 300 عضو هیأت‌علمی دانشگاه، جلسه مقدماتی برای تصمیم‌گیری درباره تشکیل آن برگزار شد که طی آن با موافقت و امضای همه افراد حاضر، 10 نفر به‌عنوان اعضای هیأت‌مؤسس انتخاب و برای پیگیری تأسیس کانون صنفی به دانشگاه معرفی شدند.

وی با اشاره به موافقت دانشگاه با تشکیل کانون صنفی اعضای هیأت‌علمی، افزود: پس از اخذ مجوز از دانشگاه جلسه دیگری به‌منظور تدوین اساسنامه و آیین‌نامه کانون برگزار و در مجمع عمومی تصویب شد. پس از تصویب اساسنامه به فاصله 2 هفته بعد، فراخوان حضور اعضا به‌منظور انتخاب شورای مرکزی کانون اعلام شد.

نماینده هیأت‌مؤسس کانون صنفی اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که یک پایگاه اینترنتی نیز برای ثبت‌نام از اعضای هیأت‌علمی راه‌اندازی شد، اظهارکرد: تاکنون نزدیک به 300 عضو هیأت‌علمی برای عضویت در کانون در این سایت ثبت‌نام کرده‌اند و این روند همچنان ادامه دارد.

الهام‌پور با اشاره به شورای مرکزی کانون متشکل از هفت عضو اصلی، 2 عضو علی‌البدل، یک بازرس اصلی و یک بازرس علی‌البدل، این شورا را نماینده کانون دانست و خاطرنشان کرد: هدف از تأسیس این کانون، دفاع از هویت، منافع حرفه‌ای، تخصصی، رفاهی، معنوی و شأن و منزلت اعضای هیأت علمی دانشگاه در درون و بیرون دانشگاه است.

وی ادامه داد: همچنین کانون صنفی اساتید دانشگاه شهید چمران درصدد است که در جهت ارتقای سطح فرهنگ عمومی استان با همکاری نهادهای متولی، خدمات عمومی به مردم ارایه دهد زیرا هدف ایجاد شرایط بهتر برای زندگی اساتید است که این امر منوط به ایجاد شرایط زندگی بهتر برای همه شهروندان دیگر است؛ از این جهت رسالت کانون تنها دفاع از منافع حرفه‌ای اساتید نیست، بلکه دفاع از منافع مردم استان است.

نماینده هیأت‌مؤسس کانون صنفی اعضای هیأت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، با بیان این‌که کانون در این راستا برنامه‌هایی را در سطح استان برگزار خواهد کرد، تصریح کرد: ممکن است این برنامه‌ها از طریق سایت آموزش داده شود یا آموزش‌های مجازی طراحی شود؛ همچنین می‌توان کارگاه‌هایی با همکاری استانداری، شهرداری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر نهادهای مربوطه در شهر، به‌خصوص در امور فرهنگی و معنوی، آموزش‌های خانواده و حقوق شهروندی در جهت رفاه حال مردم برگزار کرد.

الهام‌پور درباره شائبه فعالیت‌های سیاسی در این کانون نیز تأکید کرد: کانون صنفی اساتید دانشگاه در مقابل فضای سیاسی هیچ‌گونه واکنشی نشان نمی‌دهد و تنها فعالیت‌های صنفی انجام خواهد داد. با این وجود صنف خود را نیز تنها برای دفاع از منافع خود معنا نکرده است، بلکه برای دفاع از منافع عموم مردم فارغ از گرایشات و سلایق سیاسی آن‌ها تلاش خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم دکتر امیدعلی شهنی‌کرم‌زاده استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و کاندیدای شورای مرکزی کانون صنفی اساتید دانشگاه، با اشاره به سابقه حضور خود در این دانشگاه از سال 1353، بیان داشت: معتقدم دانشگاه شهید چمران با توجه به پیشینه تاریخی و توانمندی‌های اعضای هیأت‌علمی آن می‌بایست در این‌ سال‌ها نقش بهتر و پررنگ‌تری از نظر موجودیت ملی خود، در کشور ایفا می‌کرد.

وی افزود: متأسفانه دانشگاه شهید چمران به‌نوعی مهجور واقع شد و دانشگاه‌های دیگر در کشور از آن پیش افتادند و نتوانست جایگاهی را که شایسته‌اش بود، کسب کند که دلیل آن را عدم وجود چنین تشکل‌هایی در دانشگاه می‌دانم.

این استاد دانشگاه با بیان این‌که همه می‌خواهیم به کشور و مسئولان کمک کنیم، اظهارکرد: دانشگاه شهید چمران قطعا جایگاه ملی خود را میان دانشگاه‌های کشور پیدا خواهد کرد و معتقدم اگر این جمع با همین صفا و صمیمیت کار را ادامه دهد، می‌تواند تأثیر خوب و مثبتی در این امر داشته باشد؛ با وجود همدلی و همکاری میان اساتید دانشگاه آینده خوبی برای این تشکل قائل هستم.

همچنین در این مراسم دکتر محمد رعایایی‌اردکانی عضو هیأت‌علمی و سرپرست پیشین دانشگاه شهید چمران اهواز، بر غیرسیاسی‌بودن این تشکل تأکید کرد و گفت: در حال حاضر چنین تشکلی در دانشگاه‌های تهران، اصفهان و … تشکیل شده و در حال فعالیت است که از این بابت نیز مشکل چندانی ندارند؛ این تشکل می‌تواند برای رفع مشکلات و تأمین منافع و رفاه اعضای هیأت‌علمی به رییس و هیأت‌رییسه دانشگاه مشاوره دهد.

وی خاطرنشان کرد: در تهران نیز کانون صنفی اعضای هیأت‌علمی با اخذ مجوز از وزارت کشور تشکیل شده است؛ این کانون در استان با اخذ مجوز از فرمانداری رسمیت پیدا می‌کند و می‌تواند فعالیت کند.

همچنین در این مراسم دیگر کاندیداها با ارایه برنامه‌های خود بر لزوم انتخاب ترکیبی از اعضای هیأت‌علمی جوان و میانسال، احیاء آرمان‌ها و برنامه‌های مغفول و بر زمین مانده، انجام کار جمعی، اجتناب از فعالیت‌های سیاسی، تسهیل روند ارتقای اعضای هیأت‌علمی، ارتقای جایگاه علم و عالم، ایجاد بسترهای مناسب برای مشارکت اساتید برجسته دانشگاه جهت حضور و اثرگذاری بر مسائل استانی و بهره‌مندشدن مردم از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های علمی دانشگاه در قالب فعالیت این کانون تأکید کردند.

با پایان شمارش آراء، آقایان دکتر امیدعلی شهنی‌کرم‌زاده، حسین الهام‌پور، محمد رعایایی‌اردکانی(سرپرست پیشین دانشگاه)، حسین آقایی‌جنت‌مکان، هوشنگ پورکاسب، اکبر حیدری و پیمان حسیبی به‌عنوان اعضای اصلی و دکتر مرتضی افقه و محمود جورابیان به‌عنوان اعضای علی‌البدل حائز اکثریت نسبی آراء شدند.

همچنین دکتر آرش مرادزادگان به‌عنوان بازرس اصلی و دکتر مهرداد بامداد به‌عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب شدند.»

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*